تاثیر زرشک فله در مشهد بر افزایش هوش کودکان

در این راستا یکی از گیاهان دارویی زرشک زرشک فله در مشهد با نام علمی Berberis vulgaris از خانواده Berberidaceae است (شکل 1) که در مناطق کوهستانی شمال شرق ایران و خراسان به وفور می روید

زرشک یکی از گیاهانی است که حاوی بربرین است و سابقه طولانی در سنت پزشکی شرقی و غربی داشته است  در ایران و هند حداقل به 3000 سال پیش برمی گردد.

از نظر طب سنتی میوه این گیاه طبع سرد و خشک دارد. مصریان باستان از زرشک و دانه رازیانه برای درمان تب استفاده می کردند.

پزشکان ایرانی از آن به عنوان آرام بخش استفاده می کردند و پزشکان هندی نیز از آن برای درمان اسهال استفاده می کردند.

این گیاه هنوز در شمال اروپا برای درمان اختلالات مثانه استفاده می شود. ، کبد و کیسه صفرا.

در روسیه و بلغارستان برای درمان روماتیسم، خونریزی های غیرطبیعی رحمی  و در شمال آمریکا برای مالاریا و تقویت عمومی بدن استفاده می شود سرخپوستان آمریکایی از آن به عنوان دارویی برای کمک به بهبود اشتها استفاده کرده اند . مطالعات تجربی و حیوانی جدید اثرات مفید این گیاه بر فشار خون و پروفایل لیپیدی و همچنین خواص ضدالتهابی آن را نشان داده است

قسمت های مختلف گیاه از جمله پوست، ریشه، ریزوم، ساقه، برگ و میوه در پزشکی استفاده می شود.

مطالعات فیتوشیمیایی و فارماکولوژیک نشان داده است که تمامی گونه های مختلف جنس Berberis دارای خواص ضد میکروبی، ضد استفراغ، تب بر، آنتی اکسیدان، ضد التهاب، ضد آریتمی، آرام بخش، ضد کولینرژیک، کولاگوژیک، ضد لیشمانیوز و ضد مالاریا هستند.

معرفی محصولات جدید و توسعه استفاده از گیاهان وحشی این پتانسیل را ایجاد می کند که تولید جهانی غذا را متنوع کند و سازگاری محلی را با محیط های متنوع و متغیری که انسان ها در آن زندگی می کنند را امکان پذیر سازد.

زرشک به طور گسترده در سراسر جهان توزیع می شود و به عنوان یک گیاه با ارزش شناخته می شود.

در این بررسی، ترکیبات عملکردی و ویژگی‌های تغذیه‌ای گونه‌های زرشک را خلاصه می‌کنیم.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.